ar

Ben Kanseri ( Malign Melanom )

Ben Kanseri ( Malign Melanom )

Ben kanserleri son yıllarda güneşin daha fazla etkili olmasından dolayı 1980 yılında tüm Dünya’da görülme sıklığı 100000’de2.4 iken 2000 yılında 100000’de 7.6’ya yükseldiği saptanmıştır. Ben kanserleri daha çok deride görülür ancak dudak iç yüzü, ağız içi, geniz yemek borusu, vagina ve rektumda da görülebilir. Daha çok var olan bende koyulaşma veya açılma gibi renk değişilikleri, etrafa düzensiz yayılma, kenar düzensizliği ve 6mm’den daha büyük olması melanomayı düşündürmelidir.

Tümörün yayılma derecesi Clark sınıflandırması ve Breslow sınıflandırmasına göre yapılır. Clark tömörün deri katmanlarındaki yayılmasını Breslow ise tömörün kalınlığını esas almıştır.

Tümör kalınlığı 1mm’den az ise 1cm , 1 mm’den fazla ise 3 cm normal deri ile birlikte çıkarılması önerilir. Yakın bölgedeki lenf bezlerinde tutulma varsa o bölgedeki lenf bezlerini temizlenmesi önerilmektedir. Melanom tedavisinde cerrahi tedavi en etkin tedavi yöntemidir. Kemoterapi ve gelişmekte olan bağışıklık tedavileri uygulanmaktadır. Radyoperapinin etkinliği fazla değildir.