ar

Saç Çizgisinin Oluşturulması

Saç Çizgisinin Oluşturulması

Erkeklerde görülen androjenik saç dökülmesinde saç on taraftaki saç sınırı bozulduğundan yeni saç sınırı oluşturulması gerekir. Kadınlarda görülen saç dökülmesinde ise ön bölümdeki saç sınırı bozulmadığından yeni saç sınırı oluşturulmasına gerek yoktur.

Saçın orta hatta başlama yerinin belirlenmesi önemlidir. Ön bölüm saçları dökülmüş hastada alın bölgesi kenarında birkaç tel saç olabilir ve hasta bu saçların olduğu yeri saçın başlama yeri olarak değerlendirir. Bu brkaç saçın çıktığı sınır olması gereken saç sınırı değildir. Gerçek sınırı yüz ölçülerine göre saptanır.

Yüz 3 eşit bölüme ayrılabilir.

  • 1- Çene altı ile burun tabanı arasındaki mesafe
  • 2- Kaş arası ile burun tabanı arasındaki mesafe
  • 3- Kaş arası ile ön saç sınırı arasındaki alın yüksekliği

Oranlı bir yüz yapısında bu üç mesafe eşittir. Ama kişiye göre farklılıklar çoğunlukla görülür. Böyle kişilerde saç sınırı oluşturulurken ortalama bir değer alınabilir.

Saç sınırı kaş arası mesafeden genel olarak 7-11 cm yukarıdadır. Ekimin başlayacağı sınır hasta ve doktor tarafından onaylanan seviyeden başlangması şarttır.

Ön orta hat belirlendikten sonra kenarlara ve yukarı doğu eğimli olarak çizgi devam eder. Şakak girintisinin bitiş yeri göz kenarından yukarı doğru çıkarılan çizginin ön saç çizgisinin devamı ile kesişen noktadır.