ar

Memenin Yeniden Yapılması - Meme Rekonstrüksiyonu

Memenin Yeniden Yapılması - Meme Rekonstrüksiyonu

Meme kayıpları genel olarak meme kanseri tedavisi için memenin bir kısmı veya tamamının alınması nedeniyle oluşur. Meme ikincil seks karakteri olmasından dolayı kadını tamamlayan bir organdır. Memesi olmayan kadın çevresi tarafından itici olarak algılandığını zanneder. Kadının geçirilmiş bir kanser hikayesi olmasından dolayı meme yokluğu bu olayın hatırlanmasına ve gözle görülür etkinin devam ettiğini düşündürür. Uygun hastalarda memenin kanser operasyonu esnasında alınan meme yerine yeniden meme yapılabileceği gibi ( erken meme rekonstrüksiyonu ) daha sonra da ( geç meme rekonstrüksiyonu ) meme rekonstrüksiyonu  yapılabilir.

Rekonstrüksiyon operasyonu tamamen hastanın kendi dokusundan olabileceği gibi. silikon protez de kullanılabilir. Hastanın kendi dokusu yakın çevreden uzatılarak getirilen dokular (sırttan alınan skapüler flep , karından alınan rektus abdominus flebi ) kullanılarak yapılabilir. Damarları orijinal yerinden kesilen dokunun meme bölgesinde tekrar uygun damar bağlantıları yapılmasıyla ( serbest doku nakli. free flap) meme onarımı yapılabilir.    Silikon protez kullanımı ekspander dediğimiz balon uygulaması sonrasında deri kazanılarak yapılabileceği gibi özellikle erken dönemde, şişirilebilen protezler kullanılarak ta rekonstrüksiyon yapılabilir. Balon yerleştirilerek yapılan ameliyatlar iki aşamalıdır. İlk aşamada meme bölgesindeki deri altına balon yerleştirilir. Haftada iki gün ağır ağır  şişirilen balon ile 1,5 ay civarında deri genişletilir. Deri altına ikinci seansta kalıcı protez yerleştirilir. Meme hacmi kazandırıldıktan sonra meme ucu oluşturulur ve meme ucunun çevresindeki renkli bölge uygun renkli dövme yapıdıktan sonra normal meme yapısına çok yakın meme elde edilebilir.

Memenin yeniden yapım operasyonları hasta için fazladan ve gereksiz operasyonlar olarak görülebilir ancak kişinin hayati olmasa da bir organını kaybetmesi eksiklik hissinin ortaya çıkması için yeterli olabilir. Kendini seksüel açıdan itici görebilir. Meme dokusunun eksikliği geçirilmiş hastalığını sürekli hatırlatır hale gelebilir. Tüm bu nedenler hastanın yaşama arzusunu azaltabilir ve depresyona sokabilir. Tüm bu şikeyetler en fazla 2 seanslı olabilecek operasyon ile 2 ayda çözümlenebilir.