ar

Yüz Germe (Face lifting)

Yüz Germe (Face lifting)

Yüz germe operasyonu  şakak bölgesi saçlı deri içerisinden kulak üst bölüme inen, kulak hemen ön bölümünden devam ederek kulak memesi altından kulak arkasına ulaşan, saçlı deri içerisinde 2-3 cm ilerleyen kesi ile yapılır. İnce olarak yüz derisi kaldırılır ve deri fazlalıkları çıkarılır. Yüz derisi altındaki ince adele ve destek tabakası gerildikten sonra yüz derisi kenarları dikilir.

Yüz germesi operasyonu ile şakak bölgesi, elmacık kemik bölgesi, yanak bölgesi, çene yan kenarları ve boyun bölgesi gerilir. Uygun kişide iYüz derisi altındaki ince adele ve destek tabakası ( SMAS ) gerildikten sonra yüz derisi kenarları dikilir.

Yüz germesi operasyonu ile şakak bölgesi, elmacık kemik bölgesi, yanak bölgesi, çene yan kenarları ve boyun bölgesi gerilir. Uygun kişide iyi yapılan operasyon ile 10-15 yaş daha genç yüz elde etmek mümkündür. Operasyon genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık olarak 3 saat sürer. Deri altında kanama ve birikme olmaması için ince dren yerleştirilebilir. Drenler 1 gün sonra çıkarılır. Dikişler 7-10 gün sonra alınır.  

Kemik zarı altındaki plandan ( subperiostal facelifting ) yapılan yüz germe operasyonu klasik operasyon gibi sonuç verir. Amaç tüm tekniklerde daha genç bir yüze kavuşmaktır ancak yüz bölgesi özellikle sinir bakımından zengindir ve oluşabilecek sinir yaralanmaları grülmemesi için operasyonun dikkatli yapılması gereklidir.