ar

Botoks İle Yüz Gençleştirme (Botox - Dysport)

Botoks İle Yüz Gençleştirme (Botox - Dysport)

Botoks ( Botox ) yılan zehiri değildir. Botox Clostridium Botulinum isimli mikrobun dışarı verdiği salgıdan üretilen ilaçtır. Bu mikrobun zehiri 1800’lü yılların başından bu yana bilinmektedir.  Adele felci yapan bu ilaç ilk olarak 1982 yılında şaşılık tedavisi ve  adele spazmlarının tedavisinde kullanılmıştır. 1989 yılında Amerika’da FDA onayı alarak kullanılmaya başlamıştır. Kozmetik amaçlı Botulinum Toxin Tip A kullanımı ilk olarak 1990 yılında Kanada Vancouver British Columbia Üniversitesi’nden rapor edilmiştir. 1990’lı yılların sonlarında estetik amaçlı Botulinum Toxin Kullanımı Tüm Dünya’da çok büyük artış göstermiştir.

Estetik amaçlı olarak 10 yıla yakın süredir  Botox yapmaktayım.

Botulinum toksini  sinir uyarısının adeleyi etkilemesini önler. Toksinin etkisi 3. Günde başlar ve 10. Güne kadar tam etkili hale gelir. Kişilere göre faklılık gösterese de etki yaklaşık olarak 6-8 ay kadar devam eder.  Terleme tedavisinde ise 9-12 ay etkili olabilmektedir. Bir kişiye yapılabilecek yüksek doz 4 kutudur. Bir kutu Botox 100 Ünitedir yani 400 Üniteye kadar tedavi amaçlı kullanılabilmektedir.

Yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıkların tedavisinde adele kalınlığı ve gücüne göre değişik dozlarda kullanılır. Göz bölgesi ve dudaklar en hassas bölgelerdir. Uygun yer ve dozda yapılmaz veya uygulama sonrasında masaj yapılırsa ilacın istenmeyen adeleli etkilemesiyle göz kapağı düşmesi, şaşılık, çift görme, ses kısıklığı ve dudakta asimetri görülebilir. Adele yapısı ve ihtiyaca göre yapılacak doz bu riskleri çok azaltır.  İstenmeyen bozukluklar oluşsa bile etkinin zamanla azalmasına bağlı olarak aylar içinde düzelir.

Kimlere Botox Yapılamaz 

Myestania gravis, Lambert-Eaton gibi kas hastalıkları, Guillian Barre gibi sinir hastalıkları, human albumin allerjisi olanlar, aminoglikozit tipi antibiotik kullanan kişiler, gebelik ve süt verme kontreedikedir.

Botox ergenlik çağını dolduran uygun her kişiye yapılabilir. Yüzde kalıcı görünen kırışıklık ve oluk tarzında katlantılar tekrarlayan Botox uygulamaları ile açılır, düzgün ve daha genç bir deriye sahip olmak mümkün olabilir. Yüzde yapısal olarak belirgin kırışıklık varsa erken yaşlarda botox yapılması iyi sonuçlar verebilir.

Botox zararlı ve birikim oluşturan bir ilaç değildir. 

Botox Nasıl Yapılır

Hastanın isteği ve doktorun değerlendirmesine göre Botox yapılacak bölgeler belirlenir ve bu bölgelere uyuşturucu krem sürülür. Uyuşturucu krem göz kenarı gibi ince derileri çabuk etkilerken kalın deri bölgelerini daha geç etkiler. Kremin etkilemesi   için 15-30 dakika civarında beklenmesi gereklidir. Botox küçük şişe içinde soğuk zincir kuralları uygulanarak taşınır ve saklanır. Şişe içinde toz halindedir ve steril su ile sulandırılarak hazırlanır. Çok ince iğneler ile uyşturulmuş bölgelere istenen miktarlarda deri altındaki adele içine enjekte edilir. Uygulama esnasında küçük damarlara rastlanırsa hafif morluk ve şişliler görülebilir. Önlemek için lokal buz uygulamaları ve şişlik azaltıcı kremler kullanılabilir.

Botox’un Etkisi Ne Zaman Ortaya Çıkar

İlk birkaçgün hafif dolgunluk hissedilir. 3. günden sonra etki görülmeye başlar ve 7-10 günde tamamlanır. Kişi kırşıklığa neden olan kasları hareket ettiremez. Özellikle mimik hareketleri esnasında belirginleşen kırışıklık görülmez ve daha genç yüz derisi farkedilir.  4-5 ay sonra adele hareketleri hafif hafif başlar ve 6-8 ayda uygulama öncesi aktiviteye yakın adele hareketi görülebilir.