ar

Lazer

Lazer

‘’Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation’’ başharflerinden oluşturulmuş kısaltma bir isimdir. Işığın dalga boyunun daraltılmasıyla kuvvetlendirilmesi ve tek noktaya yönlendirilmesi prensibine dayanır.  

İlk olarak 1917 yılında Albert Einstein tarafından teorik temelleri açıklanan laser 1950’li yıllarda geliştirilmiş ve silah sanayi, endüstrü ve tıp alanında gelişimini sürdürmüştür.   Değişik dalga boylarında oluşturulan laserler kullanım amaçlarına göre çok değişik etkilere sahiptir.

Estetik uygulamalarda hemanjiom, deri lekeleri, epilasyon, deri gençleştirme ve liposakşında kullanılmaktadır. Karbondioksit (CO2)laser tek seansta deri gençleştirme yaparken fraksiyonel laserde bu etkiye yakın sonuç alabilmek için birçok seans gerekmektedir. CO2 laserde derinin üst tabakası tek seansta alınır ve deri yeniden oluşur. Deri kendini yenilerken daha genç bir görünüm kazanır. Sekiz on günde derinin üst tabakası kendini yeniler ve makyaj yapılabilecek hale gelir. Kızarıklığın geçmesi 3 hafta ile 1.5 ay zaman alabilir. 1 yıla kadar deri altında bulunan kollajen liflerde kalınlaşma ve destek doku artışı oluşur.